• Potápěčské masky

Potápěčské masky

Počet produktů: 33
Aktivní filtry

Tradiční a celoobličejové potápěcí masky se šnorchlem

Mnoho let na trhu převládal pouze jeden typ masek na potápění, a sice tradiční potápěčské brýle, který zakrývala jen oči a nos. Její součástí byl samostatný šnorchl, který umožňoval svobodné dýchání ústy. Tuto sadu zná určitě každý.

V současnosti je k dostání také nový, vylepšený typ masky. Jde o celoobličejovou potápěčskou masku, která zakrývá oči, nos, ústa a sahá až za bradu. Taková konstrukce masky zakrývá téměř celý obličej, a proto se jí říká „celoobličejová“. Je důležité upozornit, že zde hovoříme pouze o maskách pro rekreační potápění a šnorchlování. Ty jsou určené pro nenáročné použití během prázdninové dovolené nebo plavání v bazénu.

Celoobličejová šnorchlovací maska
Celoobličejová šnorchlovací maska
Maska do šnorchlování - klasická
Maska klasická

Spotřebitelé by měli vědět, že existují také profesionální celoobličejové masky, které používají profesionální potápěči a k nimž se připojují kyslíkové láhve. Tyto druhy profesionálních masek stojí obvykle přes deset tisíc korun a nesmíme je zaměňovat s rekreačními celoobličejovými maskami, které lze koupit v naše e-shopu.


Potápěcí masky – jakou si vybrat?

Zamysleme se nad tím, co to znamená, když se řekne dobrá maska na potápění? V první řadě si musíte odpovědět na otázku, k jakému účelu má daná maska sloužit. Jestliže by to mělo být profesionální využití (např. podvodní potápění s dýchacím přístrojem), měla by volba padnout na tradiční masku, která nezakrývá ústa.

Pokud však hledáme masku, kterou chceme použít během dovolené u moře, rekreačně si vyzkoušet potápění a něco pod vodou vidět, stojí za to vybrat si celoobličejovou masku. Zde je několik argumentů, které na podporu celoobličejové masky:

  1. Lepší viditelnost. Sklo, nebo jinými slovy zorník, má na celoobličejové masce asi dvakrát větší plochu, než u tradičních brýlí se šnorchlem.
  2. Pohodlí. Vedle nosu nepřicházejí do kontaktu s vodou ani ústa. Je to výhoda zejména při plavání ve slané vodě v moři.
  3. Svobodné dýchání. Tradiční maska se šnorchlem umožňuje dýchání výhradně ústy. V celoobličejové masce lze naopak dýchat i nosem, což je pro nás přirozený způsob. Toto vylepšení ocení zejména děti, pro něž masky na potápění a šnorchlování máme v nabídce také. Najdete je v kategorii potápěčské masky pro děti.

Jakou celoobličejovou masku si vybrat?

Pokud uvažujete o nákupu masky pro dospělé, určitě vám bude záležet na tom, abyste si vybrali co nejlépe. Pomoci vám v tom může následující tabulka, která představuje srovnání 3 nejoblíbenějších potápěcích masek, které máme v nabídce:

Beon Lava Beon Lava Beon Exo Beon Exo Beon Pro Beon Pro
Plochý zorník
Držák na kameru
Záklopka proti průniku vody
Textilní stahovací pásek
Cestovní obal
Boční ventily
Zvýšené těsnění

Máte v plánu plavat v moři? Zajímavým doplňkem k vaší masce budou určitě plavecké ploutve. S ploutvemi se budete moci ve vodě pohybovat mnohem rychleji a z potápění nebo šnorchlování budete mít ještě větší radost.


Potápěčská maska s kamerou

Svá prázdninová podvodní dobrodružství musíte určitě zvěčnit v podobě nějakého videa. Vybrané modely masek pro potápění a šnorchlování mají jako součást sady přiložený držák na sportovní kameru. Jde o držák typu GoPro, ke kterému připevníte nejen originální kamery firmy GoPro, ale také kamery jiných značek, které mají stejný typ uchycení. Níže uvádíme seznam výrobců sportovních kamer s tímto úchytem:

  • GoPro
  • SjCam
  • Lamax
  • Akaso

Pokud nákup sportovní kamery teprve plánujete, ujistěte se, že má úchyt typu GoPro. V opačném případě nebudete mít možnost připevnit kameru k masce.

Co musíte vědět o samotných maskách? Pokud je u naší masky uvedeno, že je vybavená držákem na kameru, bude to vždy uchycení typu GoPro. A pokud tedy máte kameru s uchycením typu GoPro, maska s ní bude kompatibilní.

Je důležité vědět, že ne všechny modely masek mají k sadě přiložený tento držák. Držák nejde dokoupit samostatně, protože každý model potápěcí masky má jiný tvar a uchycení kamer z jednoho modelu nebude kompatibilní s druhým modelem.

Pokud plánujete nákup masky, popřemýšlejte, zda nebudete chtít někdy v budoucnu používat kameru. Pokud ano, vyberte si potápěčskou masku s kamerou (masku s držákem na kameru). Oblíbené masky s držákem na kameru jsou Beon Pro ze série G nebo Beon Lava Black. Chcete-li si projít celou naši nabídku, prohlédněte si kategorii potápěcí masky s kamerou.


Je možné se s potápěcí maskou ponořit pod vodu?

Ano, s většinou dostupných masek na trhu to možné je. Důležité je vědět, že šnorchl v masce musí mít záklopku proti průniku vody. Šnorchlům tohoto druhu se někdy říká „suché“ nebo „šnorchly se systémem dry top“. Znamená to, že šnorchlpo ponoření pod vodní hladinu automaticky utěsní speciální plovák, který má tvar kuličky nebo válce.

Jak přesně funguje tento mechanismus? Plovák proti průniku vody se nachází v horní části šnorchlu. Při kontaktu s vodou se posouvá nahoru nebo dolů, protože plave na vodě. Když se šnorchl dostane pod vodní hladinu, plovák vystoupá nahoru, utěsní šnorchl a dovnitř masky nemůže proniknout voda. Naopak při vynoření plovák automaticky klesne, šnorchl se uvolní a vy jako plavci můžete pokračovat v dýchání.

Záklopka proti průniku vody do šnorchlu se vám bude hodit nejen během potápění pod vodu, ale také při plavání v mořských vlnách.

Tuto součástku mají prakticky všechny celoobličejové masky na potápění a také vyšší třídy šnorchlů, které jsou součástí tradiční sady s potápěcími brýlemi. Je dobré vědět, že všechny potápěčské masky, které máme v nabídce, mají tento typ záklopky, a proto při výběru libovolného modelu máte jistotu, že maska bude umožňovat ponoření pod vodní hladinu.


Potápěcí maska a plnovous

Stále větší počet zástupců mužského pohlaví nosí bradku nebo plnovous. Občas se někde na internetu objeví informace, že plnovous neumožňuje používání masky na potápění (zejména celoobličejové). Není to tak docela pravda.

Zaprvé, pokud používáte k potápění tradiční potápěčské brýle se šnorchlem, plnovous vám nebude nijak překážet. Takovou masku můžete používat zcela bez problémů. Výjimku můžou představovat bujné vousy, které můžou způsobovat netěsnost v dolní části brýlí nebo masky.

Jak je to v případě celoobličejové masky? Zde je věc o něco složitější, protože celoobličejová maska sedí na celém obličeji a zasahuje až pod čelist. Těsnění masky v tokovém případě nepřiléhá přímo ke kůži ale právě k plnovousu. Zde se teoreticky může objevit problém, protože pokud těsnění nepřiléhá ke kůži, může to mít za následek netěsnost masky.

Nejjednodušším řešením by tedy bylo jednoduše na dobu prázdninové dovolené shodit plnovous. Je však pochopitelné, že pro řadu mužů může být takový zákrok nepřijatelný. Jeden z našich zákazníků se dokonce vyjádřil v tom smyslu, že ho manželka bez plnovousu nikdy neviděla a nemá v plánu to měnit. Rozumíme tomu a nikoho k oholení plnovousu nepřesvědčujeme. Co tedy můžete udělat, když chcete používat celoobličejovou masku, ale zároveň nosíte plnovous?

Především je důležité si uvědomit, že čím je plnovous delší, tím je větší riziko, že maska bude méně těsnit. Jestliže máte velký plnovous podobně jako Hagrid z Harryho Pottera, pak pro vás celoobličejová potápěcí maska nebude to pravé řešení.

Pokud naopak nosíte několikadenní strniště nebo nepříliš dlouhý plnovous,pravděpodobně to problém nebude amůžete potápěcí masku, včetně té celoobličejové, používat bez omezení. Potvrdí to řada vousáčů, kteří si naše masky pořídili a neměli s nimi problém. Musíte však pamatovat na to, že toto pravidlo není univerzální a nebude platit pro každého. Kratší plnovous a maska na potápění se však zpravidla nevylučují.


Potápěcí maska a dioptrické brýle

Je možné nosit brýle a zároveň používat masku na potápění? Na úvod je potřeba předeslat, že vidění pod vodou je do určité míry odlišné od běžného vidění. Obraz, který vidíme pod vodní hladinou je téměř o 25 % větší. Znamená to, že pokud máte mírnou vadu zraku, je možné, že potápění nebo šnorchlování budete schopni provozovat i bez brýlí. Pokud však máte větší vadu, níže se zmiňujeme o možnostech, jak to vyřešit.

Zaprvé musíte myslet na to, že hodně závisí na typu masky, kterou chcete používat. Tradiční potápěčská maska nebo brýle se šnorchlem mají často přepážku, která odděluje pravou část skla od levé. Ta bude dioptrickým brýlím překážet a v důsledku znemožňovat její použití.

Jestliže během šnorchlování nebo rekreačního potápění chcete používat brýle, snadněji pro ně najdete místo v celoobličejové masce. Tento druh masek má větší prostor mezi sklem a očima uživatele. Uprostřed navíc není žádná přepážka, která je typická pro tradiční potápěčské brýle.

Při potápění nebo šnorchlování s dioptrickými brýlemi v celoobličejové masce pamatujte na to, že ramínka brýlí budou měnit tvar těsnění masky. Může to vést k tomu, že maska bude hůře přiléhat k obličeji a může tak docházet k průniku vody. Míra případné deformace těsnění bude záviset na řadě individuální faktorů, například na konstrukci brýlí, vzdálenosti ramínek od hlavy uživatele nebo tvaru jeho obličeje.

Na základě výše řečeného je těžké jednoznačně určit, zda vám dioptrické brýle budou v používání celoobličejové masky na potápění bránit. Někteří naši zákazníci úspěšně provozují potápění nebo šnorchlování v dioptrických brýlích, ale neberte to prosím jako záruku, že se tato kombinace osvědčí také u vás.

Alternativním řešením může být použití a úprava starých brýlí, které už nepoužíváte. Postupujte podle tohoto návodu:

  1. Odmontujte nožky brýlí.
  2. K můstku brýlových obrub přilepte tavným lepidlem přísavku.
  3. Konečná sada se bude skládat z: dioptrických skel, brýlové obruby a přísavky, která je připevněná k brýlové obrubě. Tuto sadu můžete připevnit k potápěcí celoobličejové masce. Stačí přísavku přitlačit na vnitřní stranu zorníku.

Tuto sadu nejsnadněji namontujete do celoobličejové potápěcí masky, která má zároveň ploché sklo.


✔️ Často kladené otázky k potápěcím maskám

Níže najdete nejčastěji kladené otázky našich zákazníků a odpovědi na ně. Pokud nenajdete odpověď na svou otázku, pak nám napište nebo nám zavolejte.

Čím se liší maska Beon Pro G2 od Beon Pro G3, G4, G5 a G6?

Jedná se o stejný typ masky. Rozdíl je pouze v jejich barvě. Označení G2, G3 atd. zastupuje pouze barvu masky Beon Pro. Všechny masky značky Beon uvedené v otázce jsou model Pro. Označení „G“ s číslem je symbolem pro barvu masky.

Je možné se v celoobličejové masce ponořit pod vodu?

Ano, v masce se pod vodu můžete ponořit. Je ve šnorchlu vybavená záklopkou proti průniku vody, a proto do ní po ponoření neproniká voda.

Je k masce přiložený držák na kameru?

Některé potápěčské masky mají jako součást držák na kameru GoPro nebo jinou sportovní kameru s uchycením typu GoPro. Příkladem potápěcí masky s držákem na kameru je maska Beon Pro G4.