• Šnorchlovací masky

Šnorchlovací masky

Počet produktů: 26
Aktivní filtry

Šnorchlovací masky pro dospělé a děti

Pokud vyrážíte na prázdniny a máte v plánu se koupat v moři, určitě si do kufru přibalte masku na šnorchlování. Budete s ní moci snadno obdivovat podvodní svět. Tento typ výrobků není určený pouze pro dospělé, ale také pro děti. Šnorchlovací masky se dělí na dva druhy: tradiční potápěčské brýle nebo masky se šnorchlem a celoobličejové masky.

Celoobličejová šnorchlovací maska
Celoobličejová šnorchlovací maska
Maska do šnorchlování - klasická
Maska klasická

Tradiční potápěčské brýle se šnorchlem jsou notoricky známá věc. Později s vývojem šnorchlovacího vybavení se objevily také celoobličejové masky. První model vznikl v roce 1938 a vyrobil ho důstojník francouzského námořnictva Yves Le Prieur. Navzdory všeobecnému mínění není tento typ masek v oblasti potápění úplnou novinkou. Když už hovoříme o šnorchlování, vysvětleme si stručně, o co se jedná.

Co je to šnorchlování?

Jde o plavání na vodní hladině s částečně ponořenou hlavou. Tento sport se nejčastěji provozuje v místech, kde lze obdivovat podvodní faunu a flóru. Donedávna se šnorchlování provozovalo v tradičních potápěčských brýlích s připojeným šnorchlem a náustkem. Většina uživatelů v současnosti dává přednost celoobličejovým maskám, nicméně níže se zmíníme také o vlastnostech tradičních potápěčských brýlí.


Jakou masku pro šnorchlování vybrat?

První otázka, kterou si musíte položit, zní, zda si chcete pořídit potápěcí brýle se šnorchlem nebo celoobličejovou masku. Oba typy masek se hodí na šnorchlování.

Tradiční masky se šnorchlem jsou kompaktní a zaberou o něco méně místa v kufru. Celoobličejové masky poskytují větší pohodlí při dýchání a jejich používání je snadnější a intuitivnější.

Jestliže v kufru nemáte místa nazbyt, pak uděláte nejlépe, když si vyberete brýle se šnorchlem. Pokud máte více místa, stojí za to vzít si celoobličejovou masku. Její cena se od ceny tradiční masky příliš neliší a její konstrukce zajišťuje, že uživatelské pohodlí je mnohem vyšší.

Zaprvé se musíme zmínit o svobodném dýchání, protože v celoobličejové masce můžete dýchat nejen ústy, ale také nosem. Dalším plus je ochrana proti kontaktu obličeje s mořskou vodou, potažmo solí. Třetí výhodou je větší zorník, který poskytuje větší zorné pole.

Jestliže přemýšlíte nad tím, jakou masku si pořídit na šnorchlování o prázdninách, celoobličejová maskase pro tento účel bude hodit nejlépe. Při rozhodování si můžete pomocí následující tabulkou, ve které jsme uvedli tři nejoblíbenější modely šnorchlovacích masek:

Beon Lava Beon Lava Beon Exo Beon Exo Beon Pro Beon Pro
Plochý zorník
Držák na kameru
Záklopka proti průniku vody
Textilní stahovací pásek
Cestovní obal
Boční ventily
Zvýšené těsnění

Šnorchlovací maska pro hladinové plavání

Šnorchlovacím maskám se někdy říká také masky pro hladinové plavání. Odkud pochází název šnorchlovací maska pro hladinové plavání? Vzal se ze skutečnosti, že člověk se šnorchlem a brýlemi se během šnorchlování plave na vodní hladině.

Druhým označením šnorchlovacích masek, které se také často užívá, je nepřesné obecné označení potápěčská maska. I když tyto masky umožňují ponoření pod vodu, určitě se nedají použít pro profesionální potápění s dýchacím přístrojem. Pro tento typ potápění jsou určené profesionální potápěčské masky, zatímco šnorchlovací masky jsou určené pro rekreační pobyt ve vodě. Šnorchlování se lidé věnují zejména během prázdninové dovolené.

Předností této formy aktivity je skutečnost, že pro šnorchlování nepotřebujete žádné speciální vybavení ani dovednosti. Jediné, co budete potřebovat, je umět plavat a mít dobrou masku na šnorchlování. Můžete si k ní pořídit také pořídit plavecké ploutve, s nimiž se budete po vodní hladině pohybovat rychleji a svůj zážitek ze šnorchlování posunete o úroveň výš.


Dýchání ve šnorchlovací masce

Celoobličejové šnorchlovací masky zakrývají celý obličej a tedy nejen nos, ale také ústa. Dýchání v nich umožňuje šnorchl, který je připevněný v horní části masky. Jsou v něm dva oddělené kanálky pro nádech a výdech. Díky tomuto řešení je zamlžení skla ve většině případů sníženo na minimum, a u dobrých šnorchlovacích masek se vůbec nevyskytuje. V této masce můžete dýchat ústy i nosem.


Je možné se ve šnorchlovací masce potápět (ponořit se pod vodu)?

Šnorchlovací masky jsou určené zejména ke šnorchlování, to znamená k plavání na hladině s částečně ponořenou hlavou. V masce tohoto typu je také možné se potopit pod vodu, jestliže šnorchl má speciální záklopku, tedy prvek (nejčastěji ve tvaru kuličky), který šnorchl v okamžiku ponoření pod vodu utěsní. Voda tak do něj nemůže proniknout.

U tradiční kombinace potápěčských brýlí se šnorchlem nemusí být záklopka vždy součástí standardního vybavení. V celoobličejové šnorchlovací masce je tento prvek prakticky standard a většina nabízených modelů je záklopkou vybavená. Všechny celoobličejové masky v naší nabídce obsahují záklopku. Při výběru libovolného modelu masky máte jistotu, že bude mít záklopku nebo jinými slovy „plovák“, který zabraňuje průniku vody do šnorchlu.

Záklopka proti průniku vody do šnorchlu se vám bude hodit nejen během potápění pod vodu, ale také při plavání v mořských vlnách.

Víme už, že dobré šnorchlovací masky umožňují plavci, aby se ponořil pod hladinu. Hodně lidí se nás ptá, do jaké hloubky je možné se v masce ponořit. Řekněme si o tom tedy pár slov.

Jak hluboko je možné se ponořit v masce?

Je důležité říct, že to bude ve velké míře záviset na individuálních předpokladech plavce. Průměrný člověk je schopen se ponořit asi 1 metr pod vodu a někteří budou schopni se dostat i 2 metry pod hladinu.

Při potápění v celoobličejové masce je důležité vědět o tom, že pod vodou nemáme možnost, jak vyrovnat tlak, a proto je ponoření do větší hloubky obvykle náročnější. Pamatujte také na to, abyste se před potopením dostatečně nadechli.


Co znamená dobře těsnící šnorchlovací maska?

Celoobličejová šnorchlovací maska zakrývá celý obličej. Jedná se o zcela jiné řešení než u tradiční potápěčské masky se šnorchlem, která zakrývá pouze část obličeje. Protože celoobličejová maska musí zakrýt větší plochu, je složitější pro výrobce zajistit její dobrou těsnost, než u tradiční masky na šnorchlování, která přikrývá výhradně oblast kolem očí. Dnes dostupné celoobličejové masky na trhu mají vícevrstvé těsnění, díky němuž dokáží těsně dolehnout k obličeji a zároveň zůstávají pohodlné.

Klíčovou věcí u těsnosti masky je výběr správné velikosti. Mějte na paměti, že i maska nejvyšší kvality nebude dobře těsnit, pokud si zvolíte její špatnou velikost. Většina výrobců masek nabízí masky ve dvou velikostech: S/M a L/XL. Před nákupem vám doporučujeme si přesně zjistit, která velikost vám bude nejlépe sedět na obličeji.


Šnorchlovací maska a plnovous

U tradičních potápěčských masek nezáleží na tom, zda uživatel nosí plnovous, několikadenní strniště nebo se každé ráno holí. Souvisí to pochopitelně s tím, že zorník masky zakrývá výhradně část obličeje kolem očí. Šnorchlovací masky tohoto typu může spolehlivě používat každý uživatel. Výjimkou budou pánové s velmi bujným plnovousem, který může překážet spodnímu těsnění masky.

Jinak se má věc v případě celoobličejových šnorchlovacích masek. Ty byly vyvinuty proto, aby během šnorchlování zakrývaly celý obličej. Je tedy pro ně nutné, aby těsnění masky dobře přiléhalo po celém obvodu obličeje. Pokud má uživatel plnovous, maska pak nemusí dobře těsnit na obličeji, a to může vést k jejímu zamlžování a průniku vody dovnitř. Proto také šnorchlovací celoobličejové masky nedoporučujeme mužům s bujným plnovousem. Jestliže však muž nosí několikadenní strniště, pravděpodobně může masku používat bez problémů.


✔️ Rychlé otázky a odpovědi:

Mohu se ve šnorchlovací masce potápět?

Ano, můžete se potopit pod vodu. Šnorchl masky ale musí mít záklopku, která ho uzavře při ponoření pod hladinu. Tuto záklopku mají všechny celoobličejové masky v naší nabídce a také některé modely tradičních masek se šnorchlem.

Můžu masku vrátit, pokud si vyberu špatnou velikost?

Před nákupem masky je dobré si přesně změřit obličej a vybrat velikost podle tabulky velikostí, která je uvedená u každé masky. Jestliže to uděláte, pravděpodobně by vám maska měla dobře sedět. Pokud zjistíte, že je velká nebo malá, můžete ji vyměnit za jiný rozměr. Na vrácení máte 30 dnů od data prodeje.