• Trekingové hole

Trekingové hole

Počet produktů: 17

Aktivní filtry

Typy trekingových holí

V současné době rozlišujeme 4 základní typy trekingových holí: hole s pevnou délkou, teleskopické (s vnější pojistkou), teleskopické (s kroucením) a skládací. Každý typ hole bude mít trochu odlišnou charakteristiku, využití, parametry a váhu. Pokud ještě nevíte, jaké trekingové hole si vybrat, tento průvodce vám bude užitečný.

Trekingové hole s pevnou délkou

Nejstarší typ trekingových holí. Charakterizují se nejjednodušší konstrukcí ze všech typů holí. Jsou vyrobeny z jednoho prvku s pevnou délkou. To znamená, že hole budou mít největší stabilitu, ale zároveň nemohou být skládací. V důsledku toho jsou trekingové hole s pevnou délkou méně praktické a zabírají více místa. Nemůžeme je také vložit do batohu, pokud jdeme po úseku, kde nechceme nebo nemůžeme používat trekingové hole.

Chybějící možnost regulace znamená, že tento typ holí musí být správně vybrán již při nákupu. Teoreticky jsou k dispozici tabulky velikostí, díky nimž můžeme provést správný výběr. Praxe však ukazuje, že výška není jediným určujícím faktorem a stejně důležitá je délka paží uživatele. Tím pádem není výběr správné délky holí vždy tak jednoduchý, jak by se mohlo zdát.

Dalším nedostatkem trekingových holí s pevnou délkou je absence možnosti přizpůsobit délku holí druhu trasy. Jinou délku hole budeme totiž potřebovat při výstupu do kopce a trochu jinou při sestupu. Chybějící možnost regulace znamená, že trekingové hole s pevnou délkou v současné době nejsou příliš populární.

Trekingové hole s pevnou délkou
Trekingové hole s pevnou délkou

Teleskopické trekingové hůlky s vnější zámkou

Nejpopulárnější typ trekingových holí. Teleskopické trekingové hole se skládají z několika (nejčastěji tří) segmentů. Každý z segmentů je vysouván. Díky této konstrukci mají teleskopické hole možnost velké regulace výšky. Při plném složení měří kolem 65 cm, maximální délka po rozložení může dosáhnout až 135 cm. To znamená, že teleskopické trekingové hůlky mohou být používány každou osobou, nezávisle na výšce.

Teleskopické trekingové hůlky
Teleskopické trekingové hůlky

Možnost regulace je také velkým ulehčením při výběru - nemusíme se opírat o tabulku velikostí, abychom si vybrali správnou délku. Stačí si vybrat jakékoliv teleskopické hole a budeme mít jistotu, že si kijky přizpůsobíme našemu vzrůstu.

Regulační funkce hole poskytuje také více možností - můžeme je sbalit nebo připevnit na batoh, pokud nám trasa na to vyzve. Můžeme také půjčit hole někomu jinému.

Teleskopické trekingové hole se nejčastěji vyskytují s vnější zámkou. To znamená, že za jejich regulaci odpovídá mechanismus spony. Vnější zámka je v současné době nejčastějším systémem regulace u teleskopických holí. Níže uvedený obrázek ukazuje teleskopické hole s vnější zámkou.

Trekkingové hole s otočením segmentů

Jsou vyrobeny stejným způsobem jako výše zmíněné teleskopické trekkingové hole s vnějším zajištěním. Liší se pouze mechanismem zajištění délky - místo vnějšího stlačovacího zámku je délka hole regulována otočením segmentů. V praxi to vypadá tak, že dva ze tří segmentů musíme několikrát otočit dlaní kolem své osy. Otáčíme až do okamžiku, kdy cítíme odpor. Nastavení délky u skrčených holí je trochu časově náročnější než u holí s vnějším zajištěním. Je dobré to mít na paměti, pokud je pro nás pohodlí použití důležité.

Trekkingové hole s otočením segmentů
Trekkingové hole s otočením segmentů

Trekkingové hole s otočením segmentů nemají vnější mechanismus zajišťující a jsou tak o něco levnější než trekkingové hole s mechanismem zajištěním pomocí klamry. Nevýhodou tohoto řešení je skutečnost, že hole se během chůze mohou uvolňovat a bude nutné je během výpravy utahovat. To může být obtížné zejména pro osoby, které pravidelně provozují trekking a překonávají delší trasy. Proto pokud hovoříme o teleskopických trekkingových holích, nejlepším řešením je volba holí s vnějším zajištěním pomocí klamry.

Skládací trekingové hůlky

Skládací trekingové hůlky jsou často zaměňovány s teleskopickými hůlkami, které jsme již výše popisovali. Je pravda, že oba typy hůlek umožňují regulaci délky, ale jejich konstrukce se v určité míře liší.

Skládací turistické hole jsou obvykle vyrobeny z 5 segmentů. Každý segment je spojen s dalším pomocí lana. Větší počet segmentů způsobuje, že skládací trekingové hole mají nejmenší rozměr - po složení měří přibližně 36 cm. Tak kompaktní rozměry umožní schovat hole dovnitř i malého batohu.

Skládací trekingové hůlky
Skládací trekingové hůlky

Skládací trekingové hůlky mají nejsložitější konstrukci ze všech dostupných typů turistických hole. Bohužel to znamená také největší náchylnost k poruchám. Nejčastější poruchou u skládacích holek bývá přetržení nebo povolení lana. V případě kvalitních trekingových holí se s tímto typem poruch setkáváme poměrně zřídka, nicméně je třeba mít na paměti, že skládací hole jsou méně spolehlivé než jejich teleskopické ekvivalenty. Pokud je ale rozhodujícím faktorem výběru hůlek velikost, skládací trekingové hůlky budou nejlepším řešením.

Je třeba dodat, že pár skládacích trekingových holí váží průměrně o 100 gramů více než pár teleskopických ekvivalentů. Je dobré na to pamatovat, pokud překonáváme delší trasy a váha je pro nás důležitým parametrem.


Karbonové nebo hliníkové trekingové hole?

Segmenty trekingových holí obvykle vyrábíme z dvou druhů materiálu: z uhlíku nebo hliníku. V obchodech se nejčastěji setkáme s hliníkovými trekingovými holemi. Ty tvoří významnou většinu prodeje holí do trekingu. Jejich výhodou je relativně nízká hmotnost a dobrá cena. Stojí za zmínku, že hliníkové trekingové hole jsou vyrobeny z různých slitin hliníku. Porovnávají-li se dvě různé hliníkové hole, nemusíme mít jistotu, že jsou vyrobeny z té samé slitiny. Dvě nejoblíbenější slitiny jsou hliník 6061 a 7075.

Hliník 6061 je jedna z nejlevnějších slitin, ze které se vyrábějí trekingové hole. Její výhodou je nízká cena. Nevýhodami jsou relativně vysoká hmotnost a nízká pevnost – hole se mohou trvale ohnout při větším tlaku.

Hliník 7075 je vyšší kvality ve srovnání s levnější verzí 6061. Turistické hole vyrobené z hliníku 7075 mají zvýšenou pevnost. Zároveň je pár hole o 60 gramů lehčí než trekingové hole vyrobené ze slitiny 6061.

Nyní pojďme diskutovat o karbonových trekingových holích. Hole vyrobené z uhlíkového vlákna patří určitě do prémiové kategorie. Cena karbonových holí obvykle začíná kolem 1400 Kč, jsou tedy mnohem dražší než jejich hliníkové protějšky. Proč si někteří lidé rádi sáhnou po karbonových holích?

Ihned je jejich největší výhodou hmotnost – uhlík je mimořádně lehký materiál, a pár karbonových holí může být asi o 90 gramů lehčí než kije vyrobené z hliníku 7075. Samozřejmě v případě slitiny 6061 bude tato rozdíl ještě větší a činí asi 150 gramů na pár kijů.

Menší váha znamená, že trekingové hole karbonové jsou pro nás menším břemenem. To bude mít význam při delších a častějších výpravách do hor.

Druhou výhodou karbonových holí je jejich tuhost. Uhlíková vlákna nejsou jen lehká, ale také velmi odolný a pružný materiál. V případě velkého ohnutí hliníkové trekingové hole mohou zůstat trvale ohnuté. Taková závada obvykle znamená, že kij nebude dále použitelný. Naopak u karbonových trekingových holí budou ohnutí více pružné, protože i při silném ohnutí se budou umět vrátit do původního tvaru. Rozdíl v plasticitě karbonových a hliníkových trekingových holí ukazuje následující video.


Jaká rukojeť v trekingových holích je nejlepší?

První modely trekingových holí byly vybaveny plastovými držáky, které byly vyrobeny z podobného materiálu jako u držáků na lyžařských holech. Výrobci však později zjistili, že plastové rukojeti nejsou nejlepším řešením pro uživatele, kteří provozují trekking bez rukavic. Většina lidí totiž nechodí po horách s rukavicemi, a proto bylo rozhodnuto vyvinout jiné, pohodlnější držáky pro trekingové hole.

První z nich je držák vyrobený z pěnového materiálu EVA. Trekingové hole s pěnovou rukojetí jsou o něco dražší než základní hole s plastovým držákem. Určitě se ale vyplatí připlatit si několik korun za hole s výrazně pohodlnější rukojetí. Pěna EVA je měkký, ale zároveň velmi odolný materiál. To však neznamená, že pěna EVA snadno nezpůsobíme poškození. Je citlivá na bodový tlak, který můžeme například způsobit záměrným vbočením nehtu do struktury pěny. Mnoho lidí provádí tento typ testu, aby ověřili kvalitu použitého materiálu. Je to však nespolehlivý test, protože pěna podléhá bodovému tlaku, ale nezmění se v případě rovnoměrného tlaku, jakým je držení a dokonce silné stisknutí rukojeti. Trvanlivost pěny můžeme srovnat s polystyrenem, který se kladou na podlahu během stavby domu. Při bodovém tlaku se polystyren ohýbá, ale při rovnoměrném tlaku na větší plochu bude dostatečně odolný. Stejně se chová pěna EVA. Držáky vyrobené z pěny EVA se tedy, navzdory zdání, vyznačují velmi vysokou životností.

Druhým typem jsou korkové rukojeti. Tyto rukojeti se používají u kvalitních trekových holí nejvyšší třídy. Kůra je přírodní a šetrná k pokožce. Také má schopnost absorbovat vlhkost z dlaní, což je užitečné při letních horských túrách. Pokud hledáte nejpohodlnější uchopení, vyberte si trekové hole s korkovým úchopem.


Jaké trekingové hole si vybrat?

Už jsme diskutovali o konstrukci holek, materiálech, ze kterých jsou segmenty vyrobeny, a typy rukojetí. Volba správných holek je velmi individuální záležitostí - pro jednu osobu bude důležitá váha, pro jinou způsob skládání holek a pro další důležitým parametrem bude cena. Je tedy obtížné jednoznačně určit, jaké trekingové hole budou pro každou osobu nejlepším řešením. Nicméně pro usnadnění výběru jsme připravili v následující tabulce srovnání 4 nejoblíbenějších typů trekingových holí v naší nabídce:

Beon Smart Beon Smart Beon Pro Beon Pro Beon Elite Beon Elite Beon Fold Beon Fold
Typ teleskopické teleskopické teleskopické skládací
Materiál hliník 6061 hliník 7075 carbon hliník 7075
Rukojeť pěnová korková korkově-pěnová korkově-pěnová
Hmotnost (1x hůl) 252 g 260 g 212 g 310 g
Rychlé nastavení
Kompletní sada koncovek
Kryt na uskladnění

Prvním modelem jsou teleskopické trekingové hole firmy Beon Beon Smart, které se vyznačují pevnou konstrukcí a výhodnou cenou. Model Beon Pro je nejčastěji vybíraným hliníkovým teleskopickým modelem hole. Mají korkovou rukojeť a segmenty jsou vyrobeny z hliníku 7075. Příznivci skládacích trekingových holí obvykle sáhnou po modelu Beon Fold, zatímco pro ty nejnáročnější je nejlepší volbou sada karbonových trekingových holí Beon Elite.

Vybrání trekingových holí podle výšky

Pokud si vybíráte trekingové hole pevné délky, klíčovým faktorem bude správné přizpůsobení délky k vaší výšce. V tomto případě postupujte podle velikostní tabulky uvedené na stránce produktu.

Při výběru skládacích nebo teleskopických trekingových holí nemusíte řešit velikost. Oba typy holí umožňují regulaci v širokém rozsahu a mohou být úspěšně používány většinou lidí. Skládací hole jsou vhodné pro osoby s výškou v rozmezí přibližně 155–195 cm. Teleskopické hole umožňují ještě větší rozsahy regulace výšky a mohou být používány osobami o výšce 140–205 cm. Je třeba si uvědomit, že výše uvedené rozměrové rozsahy jsou pouze orientační a přesné údaje jsou viditelné na každé stránce produktu.


Lehké trekkingové hole - jaké vybrat?

Důležitým faktorem při výběru trekkingových holí je hmotnost. Lehké trekkingové hole znamenají menší zátěž a možnost překonání delších tras nebo dosažení stanoveného cíle rychleji. Nižší váha holí znamená také menší únavu svalů, což má vliv na rychlejší regeneraci po horské výpravě. Jaké tedy trekkingové hole vybrat, aby byly co nejlehčí?

Klíčovým faktorem ovlivňujícím váhu trekkingových holí bude materiál, ze kterého jsou vyrobeny segmenty. Můžete sáhnout po karbonových trekkingových holích, které se vyznačují nejnižší váhou mezi trekkingovými holemi.

Důležitým faktorem ovlivňujícím váhu bude také typ konstrukce holí. Nejnižší váhou se vyznačují trekkingové hole s pevnou délkou, protože nemají další mechanismy pro regulaci délky. Problémem však může být nalezení vhodného modelu, protože málo výrobců nabízí hole s pevnou délkou, které jsou zároveň vyrobeny z karbonu. V praxi tak budou hole s pevnou délkou obvykle k dispozici pouze v hliníkových verzích, které budou mít vyšší váhu v porovnání s karbonovými holmi.

Při zohlednění omezení spojených s dostupností holí s pevnou délkou, je vhodné zvážit teleskopické hole. Tyto trekkingové hole jsou vyráběny jak z hliníku, tak z karbonu. Příkladem teleskopických karbonových holí jsou Beon Carbon.

Pokud je naším snem skládací trekkingové hole, mějme na paměti, že jsou to nejtěžší ze všech dostupných trekkingových holí a jejich váha je průměrně o 60 gramů vyšší než u teleskopických ekvivalentů. Další zátěž představují mnohé mechanismy a lano, které se nachází téměř po celé délce skládacích holí.


Náhradní díly pro trekové hole

Pokud se rozhodnete pro nákup trekových holí značek Beon nebo Graystone, máte zajištěný přístup k náhradním dílům. Pokud se některá část hole porouchá, zajistíme pro vás přístup k novým komponentům. Díky tomu se nemusíte obávat, že v případě menší poruchy přijdete o možnost používat trekové hole. Pro vás zajistíme jakoukoli část hole, například držadla, zápěstní popruhy, segmenty, spony, utahovací šrouby, talířky a náhradní hroty.


Trekové hole s garancí spokojenosti nebo vrácení peněz

Jsme si jisti kvalitou nabízených trekových holí značek Beon a Graystone. Pokud vám zakoupené hole nevyhovují, můžete je kdykoli vrátit bez udání důvodu. Dostanete plnou náhradu peněz, i když byly hole použity. Garanci spokojenosti můžete uplatnit do 30 dnů od nákupu trekových holí značek Beon nebo Graystone.


✔️ Často kladené otázky týkající se trekových holí

Níže naleznete nejčastěji kladené otázky našich zákazníků spolu s krátkými odpověďmi. Pokud nevidíte odpověď na svou otázku - napište nebo nás zavolejte.

Jaké jsou nejlehčí trekové hole?

Nejlehčími trekovými holemi jsou hole z karbonu. Váha jednoho kusu hole je mírně přes 200 gramů. Příkladem karbonových holí jsou Beon Elite.

Mají hole systém Antishock?

Přední výrobci nepoužívají systém Antishock u trekových holí kvůli jeho poměrně vysoké poruchovosti a snížení tuhosti hole. Systém Antishock se osvědčil u holí pro nordic walking, ale ne u trekových holí. Naše hole nejsou vybaveny systémem Antishock.

Je možné dokoupit náhradní díly k holím?

Ano, nabízíme sady náhradních dílů pro holí Beon a Graystone.